मधेसी नेताहरूलाई केही सुझाव

162

–निमकान्त पाण्डे–
संविधानसभाबाट संविधान जारी नहुादै नेकपा –माओवादीसहितका ३३ राजनीतिक दलहरूले संविधानका अन्तर्वस्तुमा सहमति कायम गर्न सर्वदलीय राजनीतिक भेलाको आयोजना गर्न लगातार माग गरिरहेको अवस्थामा मधेसी दलहरूले कुनै वास्ता गरेनन् । जब राष्ट्रपति डा.रामवरण यादवले सर्वदलीय भेला आयोजना गर्ने पहल गरेका थिए, त्यति नै बेला भारतीय विदेश सचिव सुजाथा सिंह नेपालमा आएर भेला आयोजना हुन नदिने प्रपञ्चमा लागिन् । नेपाली कांग्रेस, एमाले र एमाओवादीसहित मधेसी दलका १/१ नेताहरूलाई भेटेर भेला भााड्ने काममा भारतीय विदेश सचिवले सफलता हासिल गरिन् । सर्वदलीय भेला आयोजना गरिएकोमा नेपालका सबै दलको चाहना नयाा संविधानका लागि के छ भन्ने जानकारी लिन सजिलो हुने थियो । संविधानमा सर्वसम्मति निर्माण गर्ने सर्वोत्तम उपाय सर्वदलीय भेलाभन्दा अरु केही पनि हुन सक्दैनथ्यो । मधेस केन्द्रित दलहरूले तराईमा सीमांकन र निर्वाचन क्षेत्रको संख्यालाई मुख्य आधार बनाएर आन्दोलन जारी राखेका छन् । संविधान जारी नहुादैदेखि सुरु भएको आन्दोलनले संविधान निर्माण भइसकेपछि पनि निरन्तरता लिइरहेको छ । यही मधेसीहरूको आन्दोलनलाई बहाना बनाएर छिमेकी देश भारतले नेपालमाथि अघोषित नाकाबन्दी गरी नेपाली जनतालाई दु:खमा फसाइदिएको छ । असल मित्रले गर्ने व्यवहार भारतबाट भइरहेको छैन । तर पनि मधेस केन्द्रित नेपालका नेताहरूले देशभित्र भइरहेको यत्रो संकटप्रति गौरव गरिरहेका छन् । भारतीय शासकहरूलाई स्याबासी दिइरहेका छन् । नेपाली जनतामाथि संकट थोपरेर विजयी भएको अनुभूति गर्नेहरूलाई नेपाल र नेपाली जनताको नेता मान्न सकिन्न । मधेसी नेताहरूले नेपाली जनतामाथि एउटा दुश्मनले पनि गर्न नहुने व्यवहार गरिरहेका छन् । यिनै मधेसी नेताहरूलाई नेपाली जनताले मन्त्रीका रूपमा पटक–पटक सम्मान गरेका छन् र स्वागत गरेका छन् । नेपाली जनताका मन्त्रीका रूपमा विराजमान हुनसमेत अवसर पाएका मधेसी नेताहरूले नेपाली जनतामाथि किन यत्रो शत्रुतापूर्ण व्यवहार गरिरहेका छन् ? मधेस आन्दोलनको नेतृत्व गरिरहेका महन्थ ठाकुर, राजेन्द्र महतो, उपेन्द्र यादव, हृदयेश त्रिपाठी, सर्वेन्द्रनाथ शुक्ला, जयप्रकाश गुप्ता, शरदसिंह भण्डारीलगायतका सयौं मधेसी नेताहरू पटक–पटक नेपाल सरकारको मन्त्री बनेका व्यक्तिहरू हुन् । मधेसीहरू नेपालको राष्ट्रपति, उपराष्ट्रपति र प्रधानमन्त्री र उपप्रधानमन्त्री तथा उच्च पदहरूमा पनि बसे । सरकारको उच्च पदमा बसेका बखत उनीहरूले मधेसी जनताको हक अधिकारका निम्ति के गरे ? आज सीमांकन र निर्वाचन क्षेत्रको विषयलाई प्रमुख मुद्दा बनाएर देशलाई अस्तव्यस्त बनाउने र विदेशी शक्तिलाई चलखेल गर्ने मौका दिएर मधेसी नेताहरूलाई केही फाइदा हुनेवाला छैन ।
मधेसलाई नेपालको मानचित्रबाट अलग गराउने र स्वतन्त्र मधेस स्थापना गर्ने सोचका साथ क्रियाशील रहेका विखण्डनकारीहरूले मधेसी आन्दोलनमा टाउको उठाइरहेका छन् । नेपालको आन्तरिक मामिलामा सदैव हस्तक्षेपकारी गतिविधि गर्दै आएको भारतले तराई क्षेत्रका १५ जिल्लालाई नेपालबाट अलग गराउने योजनासमेत सार्वजनिक गरिसकेको अवस्थाले मधेस आन्दोलनको उद्देश्य स्पष्ट भइसकेको छ । तराई क्षेत्रका १५ जिल्लालाई नेपालबाट अलग गराएर मधेसी नेताहरूलाई के फाइदा हुने हो ? त्यस्तो भइहाल्यो भने पनि मधेसी नेताहरूले पाउने के हो ? मधेसी जनताले के पाउने हुन् ? यस्ता विषयहरूमा मधेसी नेताहरूले मन्थन गर्नु जरुरी छ । ७५ जिल्लाकै नेता बन्न पाएका मधेसी नेताहरूले किन सााघुरो मानसिकता बनाइरहेका छन् ? मधेसलाई अलग राष्ट्र बनाएर एउटा सानो देशको राष्ट्रपति वा मन्त्री बन्न ठीक होला कि समग्र नेपालको बन्नु ठीक होला ? यस विषयमा मधेसी नेताहरूले गम्भीरतापूर्वक सोच्न सकिरहेका छैनन् ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here