इरानमा बलात्कारको आरोपमा दुई किशोरलाई गोप्य रुपमा फाँसी

43

एजेन्सी  / इरानले १८ वर्ष मुनिका दुई किशोरलाई बलात्कारको आरोपमा गोप्य रुपमा फाँसी दिएको एम्नेस्टी इन्टरनेशनलले बताएको छ । एम्नेस्टीले अन्तरराष्ट्रिय कानून र बालबालिकाको अधिकार भंग गरेको भन्दै यसको चर्को विरोध गरेका छन् । मेहदी सोहराबिफार र एमिन सेदाघत कजन हुन् । उनीहरुलाई १५ वर्षको उमेरमा सन् २०१७ मा पक्राउ गरिएको थियो । उनीहरुलाई गत बिहिबार सिराजको दक्षिणी सहरमा फाँसी दिएको बेलायती संगठनले जनाएका छन् । यी किशोरको शरीरमा कोर्रा हानेको डामसमेत देखिएको छ जसले उनीहरुलाई मृत्युदण्ड दिनुअघि निर्घात कुटिएको पुष्टि हुने एम्नेस्टीले बताएको छ ।

एम्नेस्टीका मध्यपूर्व र दक्षिण अफ्रिकाका निर्देशक फिलिप लुथरले एक वक्तव्य जारी गर्दै, ‘ मलाई यस्तो लाग्छ कि यी दुई किशोरलाई दुई वर्षसम्म मृत्युदण्ड दिइने बारे जानकारी बिनै जेलमा राखियो । जीवनको अन्त्यतिर उनीहरुलाई कोर्रा हानिनुका अलवा गोप्य रुपमा फाँसी दिइएको थियो,’उनीहरुलाई सन् २०१७ देखि यी दुईलाई किशोर सुधार केन्द्रमा राखिएको थियो । मृत्युदण्ड दिनु एकदिन अघि सिराजस्थित अदेलाबाद जेलमा सारिएको थियो । बुधबार यी दुईका परिवारलाई छोराहरु भेट्न अनुमती दिइएको थियो तर आफन्तलाई मृत्युदण्डबारे जानकारी नदिएको एम्नेस्टीले बताएको छ । संसारको धेरै मृत्युदण्ड दिने देशको सूचीको इरान दोस्रो स्थानमा आउँछ । चीन पहिलो नम्बरमा छ । यहाँ वर्षैपिच्छे हज्जारौंलाई मृत्युदण्ड दिइन्छ ।

एम्नेस्टीका अनुसार बच्चालाई मृत्युदण्ड दिने देशको सूचीमा इरान अग्रस्थानमा छ । सन् १९९० देखि २०१८ सम्म एम्नेस्टीले जेलमा भएका ९७ किशोरलाई मृत्युदण्ड दिइएको तथ्यांकमा उल्लेख छ । एम्नेस्टीको वार्षिक रिपोर्ट अनुसार इरानमा गत वर्ष दुई सय ५३ लाई मृत्युदण्ड दिइएको थियो जसमध्ये सातजना १८ वर्ष मुनिका मात्र थिए । यसका साथै ९० किशोर मृत्युदण्ड दिइने प्रक्रियामा भएको एम्नेस्टीले बताएको छ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here