काेभिड १९ विरूद्वकाे खोप बाँडेर शक्तिशाली बन्दै चीन

13
एजेन्सी – कोरोनाविरुद्धको खोप बनाएर संसारभरि बाँड्ने योजना चीनले बनाइरहेको छ । खोप सफल हुनुअघि नै चीनले अनेकौं देशलाई खोपको डोज दिने घोषणा गरिसकेको छ ।  द न्युयोर्क टाइम्समा छापिएको समाचारअनुसार, फिलिपिन्सलाई चिनियाँ खोप छिट्टै उपलब्ध गराइनेछ । क्यारिबियाली मुलुकहरूलाई चीनले एक अर्ब डलर ऋण दिएर खोप किन्न सहायता गर्दैछ ।

बंगलादेशलाई चिनियाँ कम्पनीले एक लाख खोपको डोज सित्तैमा दिनेछ । खोप परीक्षणका लागि चीनले पाकिस्तानसँग पनि सम्झौता गरिसकेको छ र परीक्षण चलिरहेको छ ।

त्यसो त चीनको कुनै पनि खोप पूरै सफल भइसकेको छैन । खोपहरूको अन्तिम चरणको परीक्षण जारी छ तर त्यसअघि नै चीन विभिन्न देशलाई आफ्नो खेमामा पार्न कोशिश गरिरहेको छ । तर खोप सफल हुन तथा ठूलो मात्रामा उत्पादन गर्न चीनलाई धेरै समय लाग्न सक्छ ।

अमेरिकाले कोरोना खोपका विषयमा विश्व स्वास्थ्य संगठनका तर्फबाट बनाइएको अन्तर्राष्ट्रिय गठबन्धनमा भाग नलिने बताएको अवस्थामा चीन महामारीपछिको विश्वमा शक्तिशाली देशका रूपमा देखापर्ने प्रबल सम्भावना छ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here